سید شهاب الدین حسینی تنکابنی متولد 14بهمن 1352 در تهران است . او در یک خانواده فرهنگی رشد یافت و فرزند ارشد خانواده است. آخرین مدرک تحصیلی او دیپلم علوم انسانی است و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته روانشناسی نیمه تمام گذاشت .

فعالیت شهاب حسینی با گویندگی در رادیو اغاز شد و در سال 1377 با اجرادر تلویزیون کارش را ادامه داد. اولین کار اجرا تلویزیونی او جنگ اکسیژن بود . در سال 1378 دربرنامه

های رنگ صبح (مجری، 1378) برپا - برپا (مجری، 1378)، با شما (مجری، 1378) اکسیژن (سری دوم، مجری، 1378) کار اجرا را ادامه داد

بازیگری را به صورت جدی در سال 1379 با بازی کوتاهی در سریال پس از باران اغاز کرد

در همان سال اولین حضور سینمای را با امیر قویدل در فیلم رخساره تجربه کرد .

در سال 1380 کارش را با مجموعه تلویزیونی پلیس جوان سیروس مقدم ادامه داد. و در فیلم سینمایی ادمکها به کارگردانی علی قوی تن بازی کرد .

در سال 1381 در سه فیلم ،واکنش پنجم به کارگردانی تهمینه میلانی و این زن حرف نمیزند به کارگردانی علیرضا امینی و زهر عسل به کارگردانی ابراهیم شیبانی ایفای نقش کرد .

سال 1382در دو فیلم شمعی در باد ساخته پوران درخشنده و الهه زیگورات ساخته رحمان رضایی و مجموعه تلویزیونی تب سرد ایفای نقش کرد

در سال1383 در دو فیلم رستگاری در هشت و سی ساخته سیروس الوند و گرداب ساخته حسن هدایت بازی کرد .

سال 1384 را حسینی با بازی در دو فیلم قتل ان لاین ساخته مسعود اب پرور و پیشنهاد 50 میلیونی ساخته مهدی صباغزاده سپری کرد .

در سال 1385 فیلم سینمای بچه های ابدی به کارگردانی پوران درخشنده ،فیلم سینمایی غیر منتظره به کارگردانی محمد هادی کریمی و سریال زیبای مدار صفر درجه و فیلم تلویریونی اوهام ایفای نقش کرد .

در سال 1386 او در فیلمهای دلشکسته علی روئین تن و پرچمهای قلعه کاوه محمد نوری زاد و محیا به کارگردانی احمد خواجویی و فیلم تلویزیونی تنهایی به کارگردانی حجت قاسم زاده اصل و تنگنا ایفای نقش کرد که با فیلم محیا دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنواره 26 فجر در یافت کرد .

در سال 1387 او در فیلمهای سوپرا ستار تهمینه میلانی ، درباره الی اصغر فرهادی ، در حوالی اتوبان سیاوش اسعدی ، اناهیتا عزیز ال.. حمید نژاد ، سایه وحشت عماد اسعدی ایفای نقش کرد و در نهایت با فیلم سوپر استار به سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از حشنواره 27فجر دست یافت .

در سال 1388 در فیلم پرسه در مه ساخته بهرام توکلی بازی کرد و هم اکنون در حال ایفای نقش شهید بابای در یک سریال تلویزیونی است .